Office of Development & Alumni Relations

Distinguished Alumni Awards

The Drury University Alumni Council recognizes individuals who have distinguished themselves in their professional and personal endeavors, their loyalty and service to the University and to their communities.  The Council proudly presents the awards at the Alumni Reunion weekend in October 2015.  

Awards

The Distinguished Community Service Award award celebrates an alumnus who has served his or her community in an exemplary way, sustaining a record of leadership and dedicated service.
 
The Award of Distinguished Appreciation honors a faculty and staff member for achievement in their professional or academic field and loyalty to the University. This award is given to a faculty and staff member who has sustained a record of accomplishment in their professional realm, their loyalty to the University and their service to the Drury community.

The Distinguished Career Achievement Award recognizes graduates who have exceptional achievements in their professional endeavors, reflecting honor on the University and its alumni. The Award is given to a person who has sustained a record of accomplishment with special attention to the accomplishments which embody the University’s mission.

The Distinguished Young Alumni Award recognizes an alumnus of Drury University who has earned special distinction in his or her career, reflecting honor on the University and its alumni. The award is given to a person who graduated within the last 15 years and whose accomplishment set a standard for life-long excellence.

The Distinguished University Engagement Award recognizes recipients for extraordinary achievement in their personal and professional endeavors, with special attention to their exceptional service to the University. Among the qualities considered are notable success in a profession or business, loyalty to the University and outstanding contributions to society.

The Lifetime Achievement Award recognizes alumni of Drury University whose life and accomplishments have earned the respect of their industry, profession or community. The Award is given to a person whose accomplishments, service and engagement embody both the University’s and the Alumni Council’s mission and values.

Nomination Process

Nominations will be considered until June 19, 2015

Complete an Alumni Awards Nomination Form

Selection Timeline

The selection committee is made up of members of the Alumni Association Executive Council and the Office of Development and Alumni Relations. Final selections will be made by June 19, 2015. Award recipients will be notified, in most cases, by July 15, 2015. (Nomination materials for individuals not selected in the year they are received will be carried forward for future review by the committee. Updates to these files are welcomed and encouraged at any time.)

Awards Presentation

The awards are presented at the Distinguished Alumni Awards Reception—scheduled this year on October 9, 2015 at the Findlay Student Center Ballroom from 7 to 9 p.m.  Award winners will also be announced through print and electronic communications relating to the 2015 Reunion.

2014 Distinguished Alumni Award Winners

Distinguished Alumnus - Career Achievement
Kim Harrison Hamm ’86 

Celebrated for her long and successful career as a partner at BKD, LLP, and for providing over 25 years of expertise in audit and consulting services for clients in the real estate and not-for-profit and government industries. Kim has also presented numerous seminars on a variety of topics, assisted with the implementation of insightful solutions for her clients, and remained active in the recruitment of college graduates for the firm.

Distinguished Alumnus - Community Service
Eunice Schmiechen Wallar ’63

Honored for her passionate pursuit of education, the arts and children’s advocacy in her professional life. Eunice owns and manages Waverly House, the longest continuously operated art gallery in Springfield, and has raised over $60,000 for local children’s charities. She has served on boards including the Camp Fire Boys and Girls, Friends of the Springfield Art Museum, and the Drury Panhellenic Alumni Council.

Distinguished Young Alumnus
Nathan Pettyjohn ’01

Recognized for his innovative advancements in the mobile services and advertising industries. Nathan is the founder and CEO of aisle411, the leading mobile commerce and location services platform for retailers. He has been featured with aisle411 on CNBC, The Wall Street JournalThe New York Times and more. With over 12 years of experience, he has a rich understanding of business, management, technology and marketing.

Past Distinguished Award Winners 

  • Career Achievement
  • Community Service
  • Distinguished Young Alumni
  • Distinguished Service to the University
  • Outstanding Service Award
  • Distinguished Faculty
  • Career Achievement

    • 1944 Edward L. Clark ‘29
    • 1951 Jean Laubenheim Shephard ‘12
    • 1951 Kenneth B. Elliott ‘16
    • 1951 William A. Beiderlinden ‘17
    • 1951 Lester E. Cox ‘18
    • 1952 Marion Hines ‘13
    • 1952 Erwin E. Nelson ‘14
    • 1952 James E. Ruffin ‘16
    • 1953 Faye Steinmetz ‘10
    • 1953 Harry A. Shuder ‘11
    • 1953 Arthur "Duff" Allen ‘13
    • 1953 Edward Mason ‘14
    • 1954 John T. White ‘16
    • 1954 Louise Trimble Foster ‘18
    • 1954 Paul W. Barrett ‘24
    • 1954 Frank McDowell ‘32
    • 1955 Dora Beggs Shields ‘07
    • 1955 Joseph Williams ‘11
    • 1955 Otto C. Egdorf ‘20
    • 1955 Paul Leonard ‘25
    • 1956 Warren White ‘04
    • 1956 William Knight ‘07
    • 1956 Otto Smith ‘07
    • 1956 Reba Staggs ‘34
    • 1957 Walter Brunkhorst ‘17
    • 1957 David Robertson ‘32
    • 1958 David McKnight ‘28
    • 1959 Samuel Dawson ‘21
    • 1959 Rollin Gillespie ‘30
    • 1960 Walter Thompson ‘28
    • 1960 Bob Barker ‘47
    • 1961 Morris E. Garnsey ‘28
    • 1961 Gordon A. Riley ‘33
    • 1962 Bruce Joseph Brown ‘15
    • 1962 Guy Raynor Hill ‘27
    • 1962 Charles F. Robinson’36
    • 1962 Jeanne Meador Schwarz ‘37
    • 1963 Allan S. Humphreys ‘10
    • 1963 Lois Hall ‘14
    • 1963 Dorsey D. Jones ‘20
    • 1964 C. Robert Mitchell ‘30
    • 1965 Virgil W. Adkisson ‘25
    • 1966 Helen Malin Reuber ‘29
    • 1967 Joseph King Vivion ‘16
    • 1967 William D. Hackett ‘36
    • 1968 Archie Russell ‘39
    • 1968 Lois Jennings DeNauw ‘50
    • 1970 Eugene Everett ‘48
    • 1973 Adelaide Haseltine Jones ‘24
    • 1973 Ralph K. Manley ‘49, ‘69 MBA
    • 1973 William C. Virdon ‘53
    • 1973 Mary Ruth Cuddy ‘59, ‘62 MEd
    • 1974 Minnie Mae Prescott ‘28
    • 1975 William Fred Schaeffer ‘33
    • 1975 Betty Cole Dukert ‘49
    • 1975 Rabbi Walter Jacob ‘50
    • 1975 Ralph L. Andreano ‘52
    • 1976 R. R. Watson ‘25
    • 1976 Billie Crawford Davis ‘61
    • 1977 J. York Johnson ‘25
    • 1977 James Ewing ‘38
    • 1977 Frank W. Clippinger ‘48
    • 1978 F. Marion Bishop '49
    • 1978 Delmar E. Caywood ‘55
    • 1978 James R. Buchholz ‘57
    • 1979 John Geyer ‘29
    • 1979 Robert McKinnell ‘49
    • 1979 Sandra Kennon Harrison ‘61
    • 1980 Leonard C. Pronko ‘47
    • 1980 Carol Junge Loomis ‘51
    • 1980 Jeanine Smith ‘63
    • 1980 Jerry Von Rohr ‘66
    • 1981 John P. Edwards ‘47
    • 1981 Susanne Logan O’Neal ‘53
    • 1982 Dorothy Van Dyke Leake ‘14
    • 1982 John T. Carlson ‘51
    • 1983 C. Truman Steele ‘34
    • 1984 David E. Sweet ‘55
    • 1986 Gary L. Matthews ‘60
    • 1987 Sterling Newberry ‘37
    • 1988 Jerry Poe ‘53
    • 1988 Willard Graves, Jr. ‘62
    • 1989 John W. Hammon ‘64
    • 1990 Emily Haymes ‘61
    • 1991 Richard C. Dunn ‘58
    • 1991 Margaret H. Cooper ‘66
    • 1992 Robert H. Hurlbutt ‘47
    • 1992 Kenneth L. Fitts ‘67
    • 1993 Donald C. Flesche ‘56
    • 1993 J. Regan Thomas ‘68
    • 1994 Charles E. Fritz ‘42
    • 1994 Georgia Clark Sadler ‘62
    • 1994 J. William Langston ‘65
    • 1994 Fred S. Gorelick ‘70
    • 1995 Andrew Jackson Wann ‘40
    • 1996 Nancy Hasler Watsling ‘46
    • 1996 Ellen Gray Massey ‘60 MEd
    • 1997 Rev. Elton O. Smith ‘50
    • 1997 Larry Wallis ‘66
    • 1998 Thomas R. Whitlock ‘76
    • 1999 Tom Kellogg ‘58
    • 1999 Richard French ‘59
    • 2000 James R. Silkenat '69
    • 2001 John D. Burczak '76
    • 2002 Michael Mallory '77
    • 2003 Revs. John and Paula Bowman Sandford '51/'53
    • 2003 Russell Robinson '74
    • 2004 Dr. William R. Schiller '58
    • 2005 Paul Stillwell '66
    • 2007 Jerry L Redfern '57
    • 2007 Dr. Carol Gevecker Graves '62
    • 2008 Dorothy "Dottie" Dillard '45
    • 2008 Lisa Farmer '82
    • 2009 Judge H. Dean Whipple ’61
    • 2010 Walter George '79
    • 2011 Dr. D. Greg Farwell ’90
    • 2012 Dr. Ilene K. Gipson ’66
    • 2013 Curtis L. Dinan '89
    • 2014 Kim Harrison Hamm '86
  • Community Service

    • 1959 J. Charles Grosskreutz ‘43
    • 1961 Leonard F. Bush ‘31
    • 1961 Mary Jane Pool ‘46
    • 1969 Virgil E. Fieker ‘47
    • 1969 Walter H. Hoffman ‘39
    • 1976 Charles H. Brown ‘41
    • 1980 Donald Ray Hodge ‘61
    • 1981 John C. Herweg ‘43
    • 1986 Mitsuo Aoki ‘40
    • 1987 Rev. Robert H. Challinor ‘47
    • 1988 Ben Parnell ‘39
    • 1989 Betty Jane Rathbone Turner ‘45
    • 1990 H. Wes Pratt ‘73
    • 1991 Ralph Turner ‘31
    • 1991 Mary Rose Sweeney ‘41
    • 1992 Vernon K. Ausherman ‘42
    • 1992 Eleanor Barstow White ‘64, ‘70 Med
    • 1993 Charles Sheppard ‘41
    • 1994 Dale Creach ‘63
    • 1996 Hope E. Harris ‘43, ‘57 MEd
    • 1996 Rosemary Sullivan Bane ‘46
    • 1998 Carolyn Lambert Teter ‘73
    • 1999 Dorothy Gay Warren ‘47
    • 1999 W. Warren Kallenbach ‘49
    • 2001 Joan E. Gilmore '51
    • 2002 Bill H. Cantrell '42
    • 2003 Jean Short Coday '52
    • 2003 David Clohessy '78
    • 2004 John H. Simmons '60
    • 2005 Mona Tourlentes '50
    • 2006 Marcia Williams Johnson ’70
    • 2009 Kirk Presley '80
    • 2010 Patsy Shean Summers '64
    • 2011 Rev. David L. Scott ’79
    • 2012 Carolyn B. Cotta ‘60
    • 2013 Mark L. Walker '79
    • 2014 Eunice Schmiechen Wallar '63
  • Distinguished Young Alumni

    • 1976 Marcia Mobley Mitchell ‘67
    • 1977 Frances Presley Rice ‘73
    • 1978 Mark Anschutz ‘66
    • 1979 Glenn Richardson ‘65
    • 1985 Sue Carter Porges ‘66
    • 1985 Brian Gendece ‘79
    • 1987 James Wesley Mitchell ‘73, ‘81 MEd
    • 1990 Susan West ‘75
    • 1991 Wayne Schrier ‘75
    • 1992 Susan Montgomery McCammon ‘73
    • 1993 Michele Reeves Smith ‘88
    • 1995 Charlotte C. Hardin ‘85
    • 1997 James R. Dunlap ‘84
    • 2001 Brian R. Reynolds '83
    • 2004 Karen L. Williams '85
    • 2005 Marci Bowling '95
    • 2008 Michael Wehrenberg '99
    • 2011 Amber B. Campbell ‘98
    • 2012 Christopher B. Kennedy ‘99
    • 2013 Sarah Lester Wilkerson '01
    • 2014 Nathan Pettyjohn '01
  • Distinguished Service to the University

    • 1952 Dean James F. McKinley ‘25
    • 1957 Helen Wiemer James ‘29
    • 1957 Robert Cummings ‘32
    • 1957 James Hartford Robertson ‘36
    • 1958 Bert Goss ‘28
    • 1958 Rev. Thomas Shipp ‘41
    • 1959 Dr. George Melcher ‘26
    • 1960 Margaret Johnson Bosworth ‘45
    • 1960 Rev. Don Newby ‘47
    • 1964 R. William Greer ‘39
    • 1964 Connie Hjelmeng Johnson '64
    • 1965 David Brand Woodruff ‘38
    • 1966 Thornton Smith ‘36
    • 1967 James Trig Brown ‘46
    • 1968 William Collinson ‘33
    • 1968 Edgar E. Martin ‘33
    • 1968 David Weiser ‘42
    • 1969 William C. Hayes ‘41
    • 1971 Henry C. Duncan ‘43
    • 1971 Marvin VanGilder ‘48
    • 1972 Clarence R. Haflinger ‘38
    • 1972 Robert Heimburger ‘39
    • 1972 John B. Haseltine ‘60
    • 1973 Elizabeth Grinstead Mallory ‘31
    • 1974 Durward Hall ‘30
    • 1974 John K. Hulston ‘36
    • 1976 James Findlay ‘52
    • 1978 Frank Ross ‘25
    • 1978 Maurice Wilson ‘28
    • 1978 F. Marian Bishop ‘49
    • 1979 Flavius Freeman ‘32
    • 1981 Dr. Oscar Fryer ‘25
    • 1983 Allen V. Eikner ‘49
    • 1984 Henry S. Schneider ‘49
    • 1985 Ray Aton ‘37
    • 1986 Hilbert Keisker ‘26
    • 1987 Wallace Springer ‘47
    • 1989 Helen Jones Stoneman ‘28
    • 1989 Harold Stoneman ‘33
    • 1990 Janet Steinmetz Trotter ‘53
    • 1990 Marthe Drummond Close ‘57
    • 1990 Barbara Cook Hall ‘57
    • 1991 Thomas S. Gambill ‘49
    • 1993 Sally Bodlovich Tharp ‘90
    • 1995 Joel N. Gamel ‘40
    • 1997 Patsy Witherspoon Poulos ‘47
    • 1998 Don Akers ‘48
    • 1999 William E. Pettit ‘42
    • 2000 John R. Johnson '55
    • 2001 Lyle D. Reed '70
    • 2001 John D. Beuerlein '76
    • 2008 Lewis T. "Johnny" Johnson
  • Outstanding Service Award

    • 1978 Helen Koch
    • 1982 Leeson C. Meador
    • 1985 Donald C. Dailey
    • 1994 Ormal Creach
    • 1997 Dr. James W. Clawson
    • 2004 The Women's Auxiliary
    • 2006 Darline Dill
    • 2008 Lewis T. “Johnny” Johnson
  • Distinguished Faculty

    • 1986 Dr. Lora Bond, Biology
    • 1987 Dr. W. Curtis Strube, Business Administration
    • 1988 Dr. Willard Graves ‘33, Mathematics
    • 1989 Dr. Jorge Padron, Chemistry
    • 1990 Dr. Charles Mercer, Accounting
    • 1991 Dr. Victor Agruso, Psychology
    • 1992 Dr. Ruth Bamberger, Political Science
    • 1993 Dr. Rabin Roy, Chemistry
    • 1994 Dr. Richard D. Killough, Philosophy and Religion
    • 1995 Dr. Richard Mears, Language and Literature
    • 1996 Dr. Tijuana Julian ‘81, Music
    • 1997 Dr. Harriett Mears, Art
    • 1998 Dr. William D. Rohlf, Jr., Economics
    • 1999 Dr. Wayne Holmes, Literature
    • 2000 Dr. Joseph P. McAdoo, Communication
    • 2001 Dr. Peter D. Browning, Philosophy and Religion
    • 2002 Dr. Harvey Asher, History
    • 2003 Eltjen Flikkema, Ph.D., German, Literature, Director of Honors Program
    • 2004 Joyce A. Roberts, Special Instructor of Dance and Choreography/Dramatics Productions
    • 2005 Dr. Thomas E. Russo, Art
    • 2006 Dr. Barbara Wing, Biology
    • 2007 Dr. Donald Weber, Physics
    • 2008 Dr. Penny Clayton '83 MBA,Accounting
    • 2009 Dudley Murphy, Design Arts
    • 2010 Alkis Tsolakis, Architecture
    • 2011 Dr. Lisa M. Esposito, Philosophy and Religion
+