Past Greek Excellence Award Winners

2013-2014

Greek Week Champion Fraternity: Sigma Pi
Greek Week Champion Sorority: Kappa Delta

Distinguished Service Award: Brandon Roellig - Lambda Chi Alpha
Innovation Award: Mackenzie Schneider - Pi Beta Phi
Living Your Values Award: Megan Reidy - Pi Beta Phi & Candace Ladd - Kappa Delta

Outstanding Alumni/Mentor

Kappa Alpha Order: John Taylor
Lambda Chi Alpha: Shawn Usery
Sigma Nu: Dakota Crow
Sigma Pi: Justin Robben
Delta Delta Delta: Miriam Watson
Kappa Delta: Ann Hall
Pi Beta Phi: Winter Skelton
Zeta Tau Alpha: Nicki Thompson

Outstanding New Fraternity Member: Christopher Cook - Sigma Pi
Outstanding New Sorority Member: Megan Ortmeyer - Kappa Delta
Outstanding Fraternity Member: Brandon Roellig - Lambda Chi Alpha
Outstanding Sorority Member: Brooke Hickman - Delta Delta Delta
Staff of the Year: Emily Givens (Transitional Programs)
Faculty of the Year: Madhuri Panpadi (Chemistry Department)
Academic Department of the Year: School of Business
Administrative Department of the Year: 

2012-2013

Distinguished Service Award: Austin Seaborn - Lambda Chi Alpha & Delta Delta Delta
Innovation Award: Tyler Cowley - Sigma Pi & Carolyn Adams - Delta Delta Delta
Living Your Values Award: Ed Derr - Faculty & Kaleigh Jurgensmeyer - Pi Beta Phi

Outstanding Alumni/Mentor

Lambda Chi Alpha: Matt Battaglia
Sigma Nu: Jon Sprenger
Sigma Pi: Kent Otto
Delta Delta Delta: Stephanie Maltby
Kappa Delta: Eunice Waller
Pi Beta Phi: Abby Glenn
Zeta Tau Alpha: Nicki Thompson

Outstanding New Fraternity Member: Danielle Poivre - Zeta Tau Alpha
Outstanding New Sorority Member: Juan Franco - Lambda Chi Alpha
Outstanding Fraternity Member: Justin Robben - Sigma Pi
Outstanding Sorority Member: Kelsey Emerson - Zeta Tau Alpha
Staff of the Year: Tammy Nilsen
Faculty of the Year: John Taylor (Business Department)
Academic Department of the Year: Biology
Administrative Department of the Year: Technology Services

2011-2012

Greek Week Champion Fraternity: Sigma Pi
Greek Week Champion Sorority: Kappa Delta

Distinguished Service Award: Jeff Brandhorst – Sigma Pi & Cassie Walton – Delta Delta Delta
Innovation Award: Vito Lombardo – Lambda Chi Alpha & Kappa Delta Sorority
Living Your Values Award: Zach Davisson – Kappa Alpha Order & Corinne McEwen – Pi Beta Phi

Outstanding Alumni/Mentor

Kappa Alpha Order: John Taylor
Lambda Chi Alpha: Jordan Fry
Sigma Nu: Greg Huntsman
Sigma Pi:Kent Otto
Delta Delta Delta: Sarah Montgomery
Kappa Delta:Tori Sallee
Pi Beta Phi: Abby Glenn
Zeta Tau Alpha: Kristen Humphreys

Outstanding New Fraternity Member: Burton Guion – Lambda Chi Alpha
Outstanding New Sorority Member: Megan Reidy – Pi Beta Phi
Outstanding Fraternity Member: Cody Sullivan - Lambda Chi Alpha
Outstanding Sorority Member: Micheala Stienmetz- Delta Delta Delta
Staff of the Year: Doug Favor (Facilities)
Faculty of the Year: Scott Petrich (Chemistry Department)
Academic Department of the Year: School of Business
Administrative Department of the Year: Admissions

2010-2011

Greek Week Champion Fraternity: Lambda Chi Alpha
Greek Week Champion Sorority: Pi Beta Phi

Distinguished Service Award: Jenny Kay-Wapelhorst - Pi Beta Phi
Innovation Award: Karli Courtney - Delta Delta Delta
Living Your Values Award: Chelsey Mullins -Pi Beta Phi

Outstanding Alumni/Mentor

Kappa Alpha Order: David Dunn
Lambda Chi Alpha: Ron Neville
Sigma Nu: Todd Wilson
Sigma Pi: Cody Carr
Delta Delta Delta: Sarah Montgomery
Kappa Delta: Amanda Martin
Pi Beta Phi: Diane Slinker
Zeta Tau Alpha: Staci Holland

Outstanding New Fraternity Member: Trenton Terry - Kappa Alpha
Outstanding New Sorority Member: Michaela Steinmetz - Delta Delta Delta
Outstanding Fraternity Member: Ethan Crider - Lambda Chi Alpha
Outstanding Sorority Member: Amanda Jackson -Pi Beta Phi
Staff of the Year: Charlotte Page (Commons), Scott Pearson
Faculty of the Year: Kelley Still
Academic Department of the Year: Chemistry
Administrative Department of the Year: Facilities Services 

2009-2010

Greek Week Champion Fraternity: Sigma Pi Fraternity
Greek Week Champion Sorority: Kappa Delta Sorority

Distinguished Service Award: Dr. Charles Taylor - VP Academic Affairs, Dean of the College
Innovation Award: Brandon Lawson - Fraternity House Director
Living Your Values Award: Casey Mehrhoff - Delta Delta Delta & Kappa Delta Sorority

Outstanding Alumni/Mentor

Kappa Alpha Order: Brent Garrison
Lambda Chi Alpha: Shaun Ussery
Sigma Nu: Joe Manlove
Sigma Pi: Logan Hoffman
Delta Delta Delta: Sarah Montgomery
Kappa Delta: Lori Minor
Pi Beta Phi: Cathy Hunter
Zeta Tau Alpha: Courtney Hayes

Outstanding New Fraternity Member: Yusaku Seki -Sigma Pi
Outstanding New Sorority Member: Michelle Martin - Zeta Tau Alpha
Outstanding Fraternity Member: Grant Stanley - Kappa Alpha Order
Outstanding Sorority Member: Kaitlyn Kulesus - Pi Beta Phi
Staff of the Year: Tina Moore - Associate Director, Career Planning & Development
Faculty of the Year: Chris Craig - Director & Professor, School of Education & Child Development